Farmasi Glukozamin

Glukozamin, en çok kıkırdak dokusunda bulunan temel yapı taşları olarak belirtebileceğimiz temel moleküllerdir. Glukozamin ayrıca tırnak, tendon, deri, kaslardaki bağ dokularında bulunan önemli yapı taşıdır. Glucosaminin eklemlerdeki en önemli fizyolojik özelliği, kıkırdak bileşiklerinin oluşumunu sağlamak bunun yanı sıra kıkırdağa sülfür (kükürt) girişini sağlamaktır.

Glukozamin, artritin (eklem iltihabı) reçetesiz alternatif tedavisi için Amerika Birleşik Devletlerinde satılan en popüler takviyelerden biridir. 2008 yılındaki  “Amerikan Aile Hekimliği” makalesine göre aynı zamanda üzerinde en çok çalışılanlardan biridir.

Farmasi Glukozamin’in etkileri, temporomandibular eklem bozukluklarında, romatoid artritde, spinal artrit ve osteoartrit, veya kalça ve diz osteoartritde incelenmiştir. Birçok klinik çalışmada, 60 yaşın üzerindeki insanların yaklaşık yüzde 10’nu etkileyen bir durum olan diz osteoartritindeki faydaları araştırılmıştır. Ancak, klinik çalışmaların sonuçları tutarsız olmuştur, bu da hastaların glukozamin kullanmadan önce, doktorlarlarına danışmasları gerektiğinin altını çizer.

1994 yılındaki “Osteoartrit ve kıkırdak” olarak anılan bir çalışma, glukozamin’in sülfat osteoartrit semptomlarını kontrol için ibuprofen kadar etkili olduğunu göstermiştir. 2009 yılındaki bir başka değerlendirme glukozamin’in  “diz OA(Osteoartrit) tedavisinde bazı klinik etkinlikler gösterdiğini” belirtmektedir Kanıtların çoğunlugu göstermektedir ki, glukozamin alan osteoartrit hastalarında  iyileşme sağlar

Nasıl Kullanılır?

Takviye edici gıda olarak, yemeklerle beraber günde 3’er kez 1 kapsül kullanılması tavsiye edilir. Bu takviye edici gıdanın 3 aydan fazla kullanımı önerilmez. 18 yaş altı bireylerde kullanılmaz. Doktor ve diyetisyeninizin tarif ettiği şekilde kullanınız.

Uyarılar: İnsülin değerini arttırabilir ve Tip 2 diyabet hastaları ile aşırı kilo problemi olanlar glukozamin kullanımında kan şeker değerlerini sürekli kontrol etmelidirler. Yeterli güvenlik bilgisi olmadığından dolayı çocuklarda, hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması uygun değildir.

Etken Madde   

  • Glukozamin Sülfat  1500 mg/3 kapsül
  • Kondroitin Sülfat (Sığır Kaynaklı) 750 mg/3 kapsül
  • MSM(Metilsülfonilmetan) 600 mg/3 kapsül
  • Tip II Kollajen (Doğası Değiştirilmemiş Kollajen) 39 mg/3 kapsül